Conector hybrid

Firma franceză Marechal produce un conector hybrid, ce conectează simultan  conductori electrici și fibră optică .  Marechal este unul din cei mai mari si inovativi producători de conectori  industriali din lume, recunoscut pentru fiabilitatea dispozitivelor sale de conectare, care rezistă  cu succes în mediile cele mai grele cum ar fi atmosfera umedă sau  mediul maritim ce are un caracter puternic coroziv. Aplicațiile acestor conectori sunt diverse și permit unificarea sistemelor de distribuție ale energie electrice cu cele de comunicații terestre bazate pe fibră optică.

Caracteristici conector curent electric:

  • Curent nominal  : între 250A și  400A
  • Tensiune maximă  : 1000 V
  • Rezistența la șoc: IK09 conform IEC 62262
  • Rezistența la umiditate  : IP66/67
  • 2 Contacte Pilot  5A/400V AC pentru  zăvorâre electrică
  • Temperatură de lucru: -40° la +60°C
  • Cabluri electrice cu secțiune de : from 70 to 185 mm²

Caracteristici  conector fibră optică:

  • Conector integrat MPO  : 12  singlemode sau  24 multimode Fibră Optică (FO)
  • Număr de perechi: 500
  • Temperatură de lucru: -40° la +75°C
  • Insertion Loss Singlemode :  0.10 dB  tipic
  • Multimode:  0.20 dB  tipic
  • Return Loss     Singlemode:    60  dB  tipic
  • Multimode:    25  dB  tipic
  • http://www.marechal.com

 

Share